Rapport från årsmötet – ny styrelse och nya medlemsavgifter

Nyhet | Publicerad 2019-04-08
Den 19 mars samlades föreningens medlemmar i Hästveda för årets årsmöte, inspirationsföreläsning om arkitektens perspektiv på solceller samt studiebesök i vårsolen på German Solars markanlagda solcellspark strax utanför Hästveda.

Solar Region Skånes styrelse för 2019

På årsmötet valdes en ny styrelse för det kommande verksamhetsåret, och en härlig blandning av tidigare och nya styrelsemedlemmar fick ställa upp för gruppfoto vid studiebesöket på German Solars solcellspark. Hela styrelsen för 2019 består av:

Ordförande: Staffan Fredlund – Wihlborgs Fastigheter

Vice Ordförande: Kristina Fägerskiöld – Helsingborgs stad

Kassör: Anna Bengtsson – Länsstyrelsen Skåne

Sekreterare: Jonas Lundberg – Alfa Solvind

Ledamöter: David Wadst – Malmö stad, Gustaf Wiklund – Energikontoret Skåne, Håkan Samuelsson – Region Skåne, Jenny Palm – Internationella Miljöinstitutet, Lunds universitet, Johan Hörlin – E.ON och Kjell Klasson – German Solar

Suppleanter: Henrik Wulff de la Motte – Malmö Stad och Mikael Dennbo – Kraftringen

Ny medlemsavgiftsstruktur

För 2019 inför föreningen fyra typer av medlemskap: enskild medlem (för privatpersoner), brons-, silver- och guldmedlem. Syftet med att förändra medlemsavgifterna är att stärka föreningens ekonomi då det tidigare sponsoravtalet med Malmö Stad och E.ON har upphört, för att ge möjlighet till verksamhetsutveckling i föreningen. Den nya strukturen innebär fler medlemsförmåner för de organisationer som väljer guld- eller silvermedlemskap – bl.a. kommer föreningen införa en funktion på hemsidan där silver- och guldmedlemmar får tillgång till offertförfrågningar från potentiella kunder samt erbjuda kostnadsfria grundkurser i solenergi. Guldmedlemmar blir dessutom partners till Skåne Solar Award och får ökad synlighet på föreningens hemsida. Bronsmedlemskap ersätter den tidigare medlemsavgiften och ligger för 2019 på samma nivå som tidigare år.


Mer information om de nya medlemsavgifterna samt inbetalning kommer att skickas ut till medlemmarna inom kort.

Har du några frågor gällande de nya medlemsavgifterna kontakta verksamhetsledare Hanna Bach eller föreningens ordförande Staffan Fredlund.

Fler nyheter

Kallelse till årsmöte 2023

Kallelse till årsmöte 2023

Välkommen till årsmötet den 29 mars på Ideon Science Park Lund:  Du hittar mer information &  alla underlag här    Anmälan &...

läs mer
Årsmöte 2023 – save the date!

Årsmöte 2023 – save the date!

Välkommen till Solar Region Skånes årsmöte den 29 mars, kl 13:30 - anmäl dig här! Vi börjar med mingel och föredrag som är öppet för alla...

läs mer
Share This